Czym kierować się przy zakupie kamery samochodowej?

Motoryzacja
Czym kierować się przy zakupie kamery samochodowej?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zakupem kamery samochodowej. Jakie są jej funkcje, możliwości i kiedy będzie najbardziej przydatna. 

Dlaczego stosuje się kamery samochodowe?

Głównym celem każdego kierowcy, który montuje kamerę samochodową, jest rejestrowanie wydarzeń na drodze. Kiedy nieprzyjemna sytuacja będzie mieć miejsce, zyskujesz niezbity dowód winy. Bez takich materiałów udowodnienie błędu drugiego kierowcy może być trudne lub wręcz niemożliwe. Kamera jest więc przydatnym urządzeniem w aucie. Na rynku można znaleźć spory wybór rejestratorów samochodowych. Czym się kierować, wybierając najlepsze rozwiązanie?

Kiedy kamera samochodowa będzie przydatna?

Jest kilka sytuacji, w których kamera pozwoli Ci udowodnić czyjąś winę, oczyści Cię z zarzutów lub wspomoże podczas podróży, oto przykłady:

  • Rejestrowanie trasy podróży – sprawdza się w przypadku, kiedy podróżujesz po bocznych drogach na prowincji, gdzie zasięg Google Maps nie jest do końca sprawny. Podczas następnego wypadu kamera posłuży jako przewodnik.
  • Poprawa stylu jazdy – może się okazać, że dzięki zamontowanej kamerze Twoja jazda stanie się płynniejsza, pozbawiona brawury i ryzyka. Dzieje się tak z wiadomych przyczyn. Materiał wideo może być dowodem również przeciwko Tobie. Natomiast jeśli chcesz wrzucić filmik do internetu, wtedy nierozważna jazda może zostać skarcona przez internautów.
  • Uniknij mandatu – zdarzają się przypadki, kiedy mandat zostanie przyznany bezpodstawnie. Kamera samochodowa może jednak pomóc w dochodzeniu prawdy.
  • Podczas wypadku – kamera zapewnia świetny materiał dowodowy, zwłaszcza kiedy doskonale wiesz, że to nie była Twoja wina, a drugi kierowca i policja twierdzą inaczej.

Na te parametry zwracaj uwagę podczas zakupu kamery!

  1. Rozdzielczość – najważniejsza cecha kamery samochodowej. W dzisiejszych czasach standardem powinno być nagrywanie w jakości 720p, czyli 1280×720 (HD). Im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, zainwestuj w porządny sprzęt. Jeśli nie, poczekaj – ceny tego typu sprzętu ciągle maleją.
  2. Nośnik pamięci – w tej kwestii nie trzeba wiele mówić. Im wyższa rozdzielczość, tym więcej pamięci na nośniku danych jest wymagane. Warto przed zakupem sprawdzić, czy urządzenie obsługuje karty SD, czy ma jedynie wbudowaną pamięć wewnętrzną.
  3. Czujnik ruchu – bardzo wygodne rozwiązanie. Kamera jest w stanie uśpienia jednak podczas rozruchu pojazdu „budzi się”. Włącza się także na postoju, kiedy ktoś lub coś uderzy w samochód. Dzięki tej funkcji nie musisz pamiętać, o ciągłym włączaniu kamery. 
  4. Nagrywanie nocą – kamera odporna na światło latarni lub lampy samochodowe powinna być standardem. Do wielu kolizji dochodzi przecież nocą. Zakup urządzenia, które nie potrafi rejestrować otoczenia w takich warunkach, nie ma większego sensu. Kamera powinna być wyposażona w diody podczerwieni. Duże znaczenie ma w tym przypadku rozdzielczość nagrywanych materiałów.
  5. Moduł GPS – kolejna ciekawa funkcja w kamerze samochodowej. Możliwe jest wtedy zapisywanie przejechanych tras czy wyświetlanie aktualnej prędkości. Nie chcesz korzystać z nawigacji lub Google Maps podczas jazdy? Kamerka zastąpi te urządzenia. Należy jednak do niej troszkę dopłacić. Nawigacja z rejestratorem to niemały wydatek.
  6. Kąt nagrywania materiału – im szerszy kąt widzenia, tym większy obszar nagrań. Najlepiej, kiedy kamera umożliwia nagrywanie pasów po lewej i prawej stronie. Standardowy kąt widzenia to 120 stopni jednak są rejestratory obsługujące 180 stopni.
  7. Akumulator lub zasilanie zewnętrzne – droższe urządzenia mają wbudowaną baterię, na której pracują przez określony czas. Tańsze wersje muszą być podłączone do zasilania zewnętrznego. Od Ciebie zależy, co wybierzesz.
  8. Dźwięk – filmy z dźwiękiem? To możliwe! Własne komentarze podczas jazdy, niepokojące dźwięki w trakcie kolizji lub udokumentowana agresja uczestnika zdarzenia – mogą się przydać!
  9. Złącza w rejestratorze – nowoczesne kamery wyposażone są w wejście USB, HDMI, slot na kartę pamięci oraz gniazdo zasilania. Wybieraj tylko takie modele.
  10. Wyświetlacz – standard to 2-3 cale, są również dostępne większe, jednak są niepotrzebne. Materiał wideo i tak później oglądasz na laptopie lub telewizorze.

Dodatkowe funkcje rejestratora: 

  • łączność Bluetooth i WiFi,
  • wspomniana już nawigacja,
  • wspomaganie – kiedy zjechać z pasa, jaką odległość zachować od pojazdu przed Tobą,
  • wygodne sterowanie głosem,
  • rejestrator trasy GPS do zapisu prędkości, trasy i czasu jazdy.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wyposażenie techniczne gospodarstw rolnych: Nowe perspektywy dla efektywnego rolnictwa
Wyposażenie techniczne gospodarstw rolnych: Nowe perspektywy dla efektywnego rolnictwa
Wyposażenie techniczne gospodarstw rolnych odgrywa kluczową rolę w nowoczesnym rolnictwie.
Jak korzystać z sauny i jacuzzi, aby w pełni cieszyć się luksusem apartamentu nad jeziorem?
Jak korzystać z sauny i jacuzzi, aby w pełni cieszyć się luksusem apartamentu nad jeziorem?
Odkryj tajniki korzystania z sauny i jacuzzi, aby każda chwila spędzona w apartamentach nad jeziorem była prawdziwym luksusem.
Odkryj efektywność i optymalizację w Twojej organizacji
Odkryj efektywność i optymalizację w Twojej organizacji
Szkolenie Lean Manufacturing: Klucz do efektywności i optymalizacji w Twojej firmie. Odkryj wartość Lean i zwiększ wydajność już teraz!
Ostatnie wpisy