Jak przygotować się do przeglądu samochodu?

Motoryzacja
Jak przygotować się do przeglądu samochodu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zbliżający się przegląd samochodu spędza sen z oczu niejednemu kierowcy. Niezastąpiony środek transportu, który nie zostanie dopuszczony do ruchu, oznacza znaczące utrudnienie lub całkowite pozbawienie możliwości dojazdu do pracy. Wykluczenie komunikacyjne jest realnym problemem, dlatego niesprawne auto to dla wielu wyrok skazujący na poruszanie się pieszo bądź rowerem.

Dlatego też warto zainteresować się stanem auta wcześniej niż w dniu końca ważności przeglądu. Wcześniejsze sprawdzenie elementów podlegających ocenie w stacji kontroli sprawia, że państwowa diagnostyka jest jedynie formalnością. Oględziny pojazdu wykonane na własną rękę nie są trudne, ale trzeba wiedzieć, co należy zrobić.

Co jest sprawdzane podczas przeglądu?

Najbardziej podstawowym etapem przeglądu jest sprawdzenie działania hamulców oraz układu sterowania samochodem. Zepsucie któregoś z tych układów zagraża nie tylko życiu, ale także znacząco wpływa na komfort jazdy. Kolejnym etapem jest sprawdzenie działania wszystkich świateł. Każda przepalona żarówka wymaga wymiany, a zaparowany lub pożółkły klosz powinien zostać odrestaurowany. Dlatego jeśli jesteś przed przeglądem – sprawdź, czy któraś z żarówek nie wymaga wymiany na nową.

Mechanik ze stacji kontroli pojazdów przygląda się również z latarką podwoziu samochodu, wchodząc do tunelu. Tu szczególnie ważna jest rdza zajmująca układ wydechowy oraz progi. Choć może się wydawać, że problem znaczącej korozji dotyka jedynie pojazdy z przełomu wieków, czasem nawet samochody objęte gwarancją producenta mają problem ze rdzą. 

Jakie usterki najczęściej wychodzą podczas przeglądu?

Szczególnie częstą usterką jest wyciek oleju. Spowodowana przerwaniem przewodu awaria może być niemożliwa do wykrycia bez zajrzenia od dołu do komory silnika. Dlatego też ważne jest, by przeprowadzić wstępną kontrolę u mechanika, który posiada tunel w warsztacie tak jak OSKP w Tomaszowie Mazowieckim PHU Aspol. Dobrze jest także przyjrzeć się desce rozdzielczej pojazdu, gdzie znajdują się kontrolki sygnalizujące problemy z silnikiem bądź akumulatorem. 

Sporym zaskoczeniem podczas kontroli pojazdu, której nie poprzedzała prywatna diagnostyka, może okazać się niekompletny układ wydechowy. Szczególnie w przypadku wykonywania pierwszego przeglądu po zakupie używanego auta, warto sprawdzić, czy katalizator znajduje się na swoim miejscu, a filtr cząsteczek stałych nie został zdemontowany. Samochody bez tych elementów nie mogą zostać dopuszczone do ruchu. Ewentualnie brakujące części kupić można w każdym renomowanym sklepie samochodowym, takim jak moto sklepie w Tomaszowie Mazowieckim PHU Aspol.

Zdjęcie: materiał Partnera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak naturalny olejek do brody wpływa na codzienną pielęgnację i modelowanie zarostu?
Jak naturalny olejek do brody wpływa na codzienną pielęgnację i modelowanie zarostu?
Odkryj zalety naturalnych olejków do brody i dowiedz się, jak wpływają na jej pielęgnację i modelowanie. Poczuj różnicę w codziennym rytuale.
Jak wybierać najwyższej jakości ubrania dla swojego dziecka?
Jak wybierać najwyższej jakości ubrania dla swojego dziecka?
Odkryj, jak rozpoznać wysokiej jakości ubrania dla swojego dziecka. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupów, aby wprowadzić najlepsze praktyki i dostarczyć dziecku komfort i bezpieczeństwo.
Jak wybrać idealną wegańską restaurację na romantyczną kolację?
Jak wybrać idealną wegańską restaurację na romantyczną kolację?
Odkryj najważniejsze kryteria, które pomogą Ci wybrać idealną wegańską restaurację na romantyczną kolację. Dowiedz się, jak skomponować niezapomniane wieczory bez narażania się na kompromis w kwestii diety.
Ostatnie wpisy