Jak przygotować się do przeglądu samochodu?

Motoryzacja
Jak przygotować się do przeglądu samochodu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zbliżający się przegląd samochodu spędza sen z oczu niejednemu kierowcy. Niezastąpiony środek transportu, który nie zostanie dopuszczony do ruchu, oznacza znaczące utrudnienie lub całkowite pozbawienie możliwości dojazdu do pracy. Wykluczenie komunikacyjne jest realnym problemem, dlatego niesprawne auto to dla wielu wyrok skazujący na poruszanie się pieszo bądź rowerem.

Dlatego też warto zainteresować się stanem auta wcześniej niż w dniu końca ważności przeglądu. Wcześniejsze sprawdzenie elementów podlegających ocenie w stacji kontroli sprawia, że państwowa diagnostyka jest jedynie formalnością. Oględziny pojazdu wykonane na własną rękę nie są trudne, ale trzeba wiedzieć, co należy zrobić.

Co jest sprawdzane podczas przeglądu?

Najbardziej podstawowym etapem przeglądu jest sprawdzenie działania hamulców oraz układu sterowania samochodem. Zepsucie któregoś z tych układów zagraża nie tylko życiu, ale także znacząco wpływa na komfort jazdy. Kolejnym etapem jest sprawdzenie działania wszystkich świateł. Każda przepalona żarówka wymaga wymiany, a zaparowany lub pożółkły klosz powinien zostać odrestaurowany. Dlatego jeśli jesteś przed przeglądem – sprawdź, czy któraś z żarówek nie wymaga wymiany na nową.

Mechanik ze stacji kontroli pojazdów przygląda się również z latarką podwoziu samochodu, wchodząc do tunelu. Tu szczególnie ważna jest rdza zajmująca układ wydechowy oraz progi. Choć może się wydawać, że problem znaczącej korozji dotyka jedynie pojazdy z przełomu wieków, czasem nawet samochody objęte gwarancją producenta mają problem ze rdzą. 

Jakie usterki najczęściej wychodzą podczas przeglądu?

Szczególnie częstą usterką jest wyciek oleju. Spowodowana przerwaniem przewodu awaria może być niemożliwa do wykrycia bez zajrzenia od dołu do komory silnika. Dlatego też ważne jest, by przeprowadzić wstępną kontrolę u mechanika, który posiada tunel w warsztacie tak jak OSKP w Tomaszowie Mazowieckim PHU Aspol. Dobrze jest także przyjrzeć się desce rozdzielczej pojazdu, gdzie znajdują się kontrolki sygnalizujące problemy z silnikiem bądź akumulatorem. 

Sporym zaskoczeniem podczas kontroli pojazdu, której nie poprzedzała prywatna diagnostyka, może okazać się niekompletny układ wydechowy. Szczególnie w przypadku wykonywania pierwszego przeglądu po zakupie używanego auta, warto sprawdzić, czy katalizator znajduje się na swoim miejscu, a filtr cząsteczek stałych nie został zdemontowany. Samochody bez tych elementów nie mogą zostać dopuszczone do ruchu. Ewentualnie brakujące części kupić można w każdym renomowanym sklepie samochodowym, takim jak moto sklepie w Tomaszowie Mazowieckim PHU Aspol.

Zdjęcie: materiał Partnera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie cechy powinna mieć idealna odzież na wymagające warunki terenowe?
Jakie cechy powinna mieć idealna odzież na wymagające warunki terenowe?
Poznaj kluczowe cechy, jakie powinna posiadać odzież na ekstremalne warunki terenowe, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo w trakcie przygód na świeżym powietrzu.
Finansowy minimalizm jako droga do bardziej świadomego życia codziennego
Finansowy minimalizm jako droga do bardziej świadomego życia codziennego
Odkryj, jak finansowy minimalizm może wpłynąć na Twoje życie codzienne, pomagając podejmować bardziej świadome decyzje oraz redukować stres związany z finansami. Zmień podejście do zarządzania pieniędzmi i osiągnij większą satysfakcję z życia.
Jak dbać o swoją kolekcję miniaturowych pojazdów? Poradnik dla miłośników rękodzieła metalowego
Jak dbać o swoją kolekcję miniaturowych pojazdów? Poradnik dla miłośników rękodzieła metalowego
Od odkurzania po polerowanie, dowiedz się jak najlepiej zadbać o swoją kolekcję miniaturowych pojazdów, by była długo świeża i błyszcząca. Poradnik dla miłośników rękodzieła metalowego.
Ostatnie wpisy